Breaking News
Home / Güncel Haberler / Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı ALPAY HACIOĞLU ” Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak ”

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı ALPAY HACIOĞLU ” Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak ”

Emlakçılarla ilgili yeni çıkan yasayı değerlendiren başkan Hacıoğlu şunları söyledi ;  Yetki Belgesi olmayan kişiler emlakçılık yapamayacak. Bu belge, korsan emlakçılığı engelliyor. Taşınmaz alım-satımı yapıyoruz. İnsanlar bizlere güvenip, bir ömür boyu biriktirdikleri paralarını emanet ediyorlar. Ne vatandaşın ne de emlakçının başı ağrımamış olacak. Belgeyi şartları yerine getirerek 5 yılda bir yenilemek gerekiyor. Eylül ayı itibariyle işlemlere başladık. Bin üyemizden yaklaşık 300 tanesinin işlemleri tamamlandı.

Açacağı ofis 30 metrekareden küçük olmayacak. Emlak ofisi dediği yer aynı zamanda oto tamirci ya da elektrikçi olmayacak. O ofiste sadece emlakçılık yapılacak. Vergi mükellefi olacak. İflas etmemiş, yüz kızartıcı bir suçu olmayan kişilere, bakanlık incelemelerde bulunduktan sonra yetki belgesini veriyor. Sektör, ciddi anlamda düzenlenmiş oluyor.

Son 6 ayda konut sektöründe ciddi bir sıkıntı var. Yetersiz değil aksine arz fazla oldu, talep azaldı. Kredilerin faiz oranları çok yüksek. 5 yıl vadeyle 110 bin TL kredi çekecek vatandaş, 290 bin TL olarak geri ödeyecek. Böyle bir durumda ben nasıl konut alabilirim. Konut kredileri zaten yüzde 75’ine kadar verebiliyor. Kalanın nakit olması gerekiyor. Aynı sektördeyiz, bunu üzülerek söylüyorum ama her gün bir inşaat firması iflas ettiğini açıklıyor. Bu durum bize de sirayet ediyor. Onun kötüsü olması bizim işlerimizin de kötü olmasına neden oluyor.

About Editor

Check Also

Türkiye-İran sınırında tam 295 kilometre duvar örülüyor

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, göç baskısının artmasıyla birlikte Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir