Breaking News
Home / Ekonomi / HAMSİ 20 TL.

HAMSİ 20 TL.

Karadeniz’de hamsi son günlerde neredeyse çıkmıyor. Balıkçılar, geçen hafta tuttukları balıkların yarısını bile tutamadıklarını ifade ettiler. Durum böyle olunca da hamsi fiyatları tam iki katı artarak tezgahlarda kilosu 20 TL’den satılmaya başlandı.

ORDU-Fatsalı balıkçılar balık fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle işlerinde gözle görülür düşüklük yaşadıklarını söylediler. Havaların sert gitmesinden dolayı hamsinin az çıktığını söyleyen balıkçı Yusuf Aktaş, “Hamsi fiyatları tezgahlarda tavan yaptı. Deyim yerindeyse kavağa çıktı diyebiliriz. Ben fiyatların ileri ki günlerde düşeceğine inanıyorum. En çok hamsi satıyorduk fakat fiyatı 20 TL olunca tezgahımızda en ucuz balık olan istavriti satmaya başladık. Hamsi tezgahımızın gülü ama bu ara biraz dikenli” dedi.

Hamsinin 20 liraya çıktığını belirten balıkçı Zafer Çubuk, “Vatandaşlarımız hamsiyi 10 TL’den alırken pahalı buluyordu. Şimdi ise 20 TL’den satıyoruz. Ben satıcı olarak memnunum. İnşallah daha da artar da hamsinin değerini daha iyi anlar vatandaşımız. 10 TL’ye beğenmiyorlardı, şimdi ise 20 TL daha lezzetli olur diye düşünüyorum. Bizleri devamlı eleştiriyorlardı pahalı balık satıyorsunuz diye ama şimdi 20 TL olunca değerimizi daha iyi anlayacaklardır. Hamsi eğer denizden çıkmazsa bu fiyatların daha da artacağını söyleyebilirim. En çok istavrit ve mezgit balığını satıyoruz. Denizden hangi balık o gün çıkarsa tezgahın en ucu balığı o oluyor” diye konuştu.

Hamsinin az çıkmasında havaların çok büyük rol oynadığını söyleyen balıkçı Selahattin Babiloğlu ise “Hamsi artık günlük bizlere sürpriz yapabilir. Bir çıkıyor bir çıkmıyor. Az çıkınca da ister istemez fiyatlara yansıyor. Hamsi satılmayınca işlerimizde istediğimiz gibi olmuyor. Vatandaşlara pahalı geliyor 20 TL ve birçoğu bu fiyatlara alamıyorlar. Millet ucuz balık ne ise o gün tezgâhlarda onu alıyor artık. Çinekop ve barbun balıklarına da zam geldi. En ucuz balık ise istavrit” şeklinde konuştu

About Editor

Check Also

3 milyar dolarlık alüminyum ihracatı

Türkİye Alüminyum Sanayicileri Derneği (TALSAD), kuruluşunun 50. yıl dönümü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir