Breaking News
Home / Sanat-Kültür-Edebiyat / Çingene Kızı’nın esrarengiz hikayesi

Çingene Kızı’nın esrarengiz hikayesi

Çingene Kızı’nın esrarengiz hikayesi

Türkiye’nin en etkileyici tarihi eserleri arasında sayılan ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin eksik parçaları, kaçakçılar tarafından yağmalanarak ABD’ye kaçırıldıktan 50 yılı aşkın süre sonra ülkeye geri getirildi. Yaklaşık iki bin yıllık mozaiğin 12 parçası, ABD’den Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’ne getirildi ve Cumartesi günü özel bir törenle ziyarete açıldı.

Çingene Kızı’nın esrarengiz hikayesi

Türkiye’nin en etkileyici tarihi eserleri arasında sayılan ‘Çingene Kızı’ mozaiğinin eksik parçaları, kaçakçılar tarafından yağmalanarak ABD’ye kaçırıldıktan 50 yılı aşkın süre sonra ülkeye geri getirildi. Yaklaşık iki bin yıllık mozaiğin 12 parçası, ABD’den Gaziantep’teki Zeugma Mozaik Müzesi’ne getirildi ve Cumartesi günü özel bir törenle ziyarete açıldı. Peki, Çingene Kızı’nın hikâyesi ne?

Çingene Kızı’nın esrarengiz hikayesi

Çingene mi, yer tanrısı Gaıa mı?

Tarihi eser kaçakçıları mozaiğin parçalarını 1960’lı yıllarda ülkeden kaçırmış, eserler ABD’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Üniversitesi tarafından satın alınmıştı. 2012 yılında Türkiyeli yetkililer, yıllarca onlara ev sahipliği yapan üniversiteden mozaik parçalarını geri istedi.

Beş yıl süren müzakereler

Üniversitenin eserlerin satın alınması yönündeki talebine Ankara’dan ret geldi. ABD ve Türkiye arasında beş yıl süren müzakereler sonucu, eserlerin teslimi için anlaşma imzalandı. Parçalar, 28 Kasım’da Gaziantep’e getirildi, arkeolog ve sanat tarihçileri tarafından sergilenmesi için hazırlandı. Eserler daha sonra Zeugma Mozaik Müzesi’ndeki mozaiğin yanında ayrılan alana kondu.

About Editor

Check Also

Güle güle Huysuz Virjin

Söylediği ‘Katina’ şarkısı ve ‘Huysuz Virjin’ karakteriyle milyonların sevgisini kazanan Seyfi Dursunoğlu tedavi gördüğü hastanede …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir