Breaking News
Home / Sağlık / ÇAĞIN GÖZ HASTANESİNDE LAZER TEDAVİSİ

ÇAĞIN GÖZ HASTANESİNDE LAZER TEDAVİSİ

Argon Lazer

Şeker hastalığı ve hipertansiyonun ileriki dönemlerinde hastalıklara bağlı olarak damar tıkanıklığı dolayısıyla göz içi kanamaları görülebilir. Bu damarlar Argon Lazer yapılarak o anda var olan görmenin korunması amacıyla kurutulur ve kanama durdurulur. Argon Lazer aynı zamanda retina yırtıklarının tedavisinde de kullanılır. Tedavi, hasta normal muayene koltuğunda otururken yapılır ve gözün sadece damlayla uyuşturulması yeterlidir. Birkaç seansta tamamlanır ve her bir seans 10–15 dakika sürer.

Yag Lazer

Katarakt ameliyatı geçiren kişilerde, göz içine yerleştirilen merceğin arkasındaki zar zamanla matlaşır. Bu matlaşma, görmede yavaşça azalma yapar. Ameliyattan yeteri kadar zaman geçtikten sonra YAG laser uygulamasıyla (kapsülotomi) bu matlık giderilmektedir. YAG laser uygulaması sırasında göze herhangi bir cihaz veya aletle temas edilmeden uygulanmaktadır. Bazı glokom (göz tansiyonu) türlerinin tedavisinde YAG laser ile iridotomi yapılarak göz tansiyonu düşürülür. Bu işlem, göze rengini veren iris dokusunda milimetrik bir açıklık oluşturularak yapılır.

SLT (Selektif Lazer Trabeküloplasti)

Glokoma bağlı göz içi basıncını düşüren, göz damlalarının yerine ya da göz damlası ihtiyacının azaltılmasını, göz kanallarının ameliyat edilmeden açılmasını sağlayan basit ve oldukça etkili bir lazer tedavisidir. Hastayı zora sokmadan, 5 dakikada yapılabilmektedir

Pascal Pattern Scanning Laser

PASCAL Pattern Scanning Laser Fotokoagulatör Laser cihazı, günümüze kadar en yeni ve güvenli fotokoagülasyon yöntemi olarak yerini sağlamlaştırmıştır. Bu süre içerisinde 500,000’den fazla hasta tedavi edilmiştir. Klinik çalışma ve yayınları ile göz hekimlerinin desteğini alan laser cihazı, PASCAL yönteminin mirasını hekim ve hastaların fotokoagülasyon tecrübesini daha üst seviyelere taşımaktadır.

Vitreolizis Lazer

Sebepsiz göz önünde görünmeye başlayan küçük lekeler saniyenin milyarda biri ile atış yapan Vitreolizis lazer tedavisi ile yatarak tedaviye gerek kalmadan ayakta tedavi edilebiliyor. Lazer teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde kişiyi ciddi şekilde rahatsız edebilecek bu uçuşan cisimleri ‘vitreus’ dediğimiz, gözün içindeki sıvıda lazerle buharlaştırıp yok etmek artık mümkün.

 

About Editor

Check Also

Son kullanım tarihi geçmiş olsa da yiyebileceğiniz bazı yiyecekler

Paketli gıdaların ambalajlarında yazan son kullanım tarihlerinin o yiyeceklerin bozulduğu gün olduğunu düşünürüz. Ancak bazı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir