Breaking News
Home / Araştırma-İnceleme / Bilinmeyen Yönleriyle YAHYA KAPTAN

Bilinmeyen Yönleriyle YAHYA KAPTAN

Kurtuluş Savaşı Kahramanı YAHYA KAPTAN

YAHYA KAPTAN KİMDİR ; Türk Kurtuluş Savaşı kahramanı olan Yahya Kaptan 1912 yılında bir çete kurarak Bulgar komitacılara karşı savaştı .Birinci Dünya savaşında Enver Paşa ‘ nın kurduğu Teşkilatı Mahsusaya girdi . Teşkilat tarafından gönderildiği Sırbistanda başarılı sabotajlar yaptı . Sırbistan dönüşü Irak cephesine gitti ve Halil Paşanın ordusunda Arap aşiretlerine karşı savaştı . İstanbula gelince Yakup Cemil ‘ in kurduğu gerilla teşkilatına girdi . Yakup Cemil ‘ in idamı üzerine Irak cephesine sürgün edildi . Bu cephenin çökmesi üzerine Anadolu ‘ yu kurtarma mücadelesine katıldı . Kocaeli / Tavşancıl ‘ a gelerek burada çetesini kurdu ve rum çetelerine karşı savaştı . İşgalci İngiliz kuvvetlerine pusu kurup baskınlar yaptı .Bu sırada Erzurum kongresinde bulunan Mustafa Kemal ‘ e telgraf çekerek bütün kuvvetleriyle emrinde olduğunu bildirdi . Gebze Jandarma Komutanı Nail Bey ‘  ‘ in Yahya Kaptan ‘ ı şikayet etmesi üzerine Yaver Abbas Bey ile Sırrıbellioğlu Yahya Kaptan ile görüşmeye geldi . Şikayetin asılsız olduğu anlaşılınca Mustafa Kemal tarafından Ankara ‘ ya çağırıldı . Tekrar Tavşancıl ‘ a dönen Yahya Kaptan Mustafa Kemal ‘ in emirleriyle hain çetelere karşı savaşıyordu . Padişaha bağlı İstanbul Hükümeti Yahya Kaptanı yakalatmak ve öldürtmek için Jandarm komutanı Nail Bey ‘ i ve binbaşı Ahmet Necati ‘ yi görevlendirdi . Yahya Kaptan Tavşancıl ‘ da kuşatıldı , teslim olmasına rağmen Nail Bey ‘ in emrindeki Teğmen Abdurrahman tarafından 9 OCAK 1920 de şehit edildi .Yahya Kaptan ‘ ın şehit edilmesinden sonra üzüntüsünü dile getiren Mustafa Kemal şöyle söyledi ; ‘….şehidi merhum beni dinliyordu , benden emir alıyordu . Başka bir makamdan emir alması lüzumunu kendisine emretmemiştim . ‘ Yahya Kaptan ‘ ın kızları Fikriye ve Muzaffer Atatürk tarafından Ankara ‘ ya götürüldüler , orada yaşamaya başladılar .

About Editor

Check Also

Doğu Karadeniz’in Safranbolu’su Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Ortamahalle, Osmanlı dönemine ait evleri, konakları, Arnavut kaldırımlı sokakları, çeşmeleri ve mahalle kültürünün bir bütün halinde sergilenmesiyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki tarihi Ortamahalle, Osmanlı dönemine ait evleri, konakları, Arnavut kaldırımlı sokakları, çeşmeleri ve mahalle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir