Breaking News
Home / Güncel Haberler / Antalya Manavgat’ta acı bilanço… Alev alev yanarak kül oldu

Antalya Manavgat’ta acı bilanço… Alev alev yanarak kül oldu

Son dakika haberine göre Antalya Manavgat’ta Salur Mahallesi’nde alevler yeniden yükselmeye başladı. DHA muhabiri Alparslan Çınar canlı yayında Manavgat’taki son gelişmeleri canlı yayında aktardı. Çınar, “Yerleşim yerlerini tehdit ediyor. Bir cami görüyoruz tam da o noktada Salur Mahallesi’ni görüyoruz” dedi. Salur Mahallesi’ndeki yangında çokça alan zarar gördü. Çınar, “Bugün Salur Mahallesi’nde öğle saatlerinde bir yangın başladı ve bu noktalar alev alev yanarak kül oldu. Buraya çok sayıda helikopter sevk edildi ve kısa sürede burası kontrol altına alındı” dedi.

Sabah saatlerinde yaptığımız yayınlarda Manavgat’ın sakin bir gün geçirdiğini söylemiştik ancak biraz önce Salur Mahallesi’nde alevler yeniden yükselmeye başladı ve 2 yangın söndürme uçağı görüyorum. Bu noktaya müdahale ediliyor. bu dağ sırası boyunca 6 noktadan dumanın yükseldiğini görüyorum. kozalaklar patlayıp 200 metreye kadar saçılabiliyor. Yerleşim yerlerini tehdit ediyor, bir camiyi görüyoruz, tam da o noktada Salur Mahallesi’ni görüyoruz. Henüz o mahallenin boşaltılmadığı bilgisi var.34 mahalle yangından etkilenmişti, 18 mahalle tahliye edilmişti. Sabotaj iddiasıyla ilgili jandarma 5 kişiyi gözaltına aldı. Bugün sakin bir gün bekliyoruz dedik ama yeni bir noktada yeni yangın başladı.

ALEV ALEV YANARAK KÜL OLDU

İlk yangın Antalya’nın Manavgat ilçesi Yeniköy mahallesinde çıkmıştı. 3 gündür devam ediyor. İlk 2 günkü şiddet yok. Bugün Salur Mahallesi’nde öğle saatlerinde bir yangın başladı ve bu noktalar alev alev yanarak kül oldu.

 

Son dakika... Antalya Manavgatta acı bilanço... Alev alev yanarak kül oldu

Buraya çok sayıda helikopter sevk edildi ve kısa sürede burası kontrol altına alındı. Şu an için belli değil ama çokça alan zarar gördü. 106 mahallesi bulunan Manavgat’ın 42 mahallesi zarar gördü, 27 mahalle ise tahliye edildi. Zarar gören mahallelerin Çeltikçi, Karacalar ve Demirciler’de 300 yapı etkilendi. Batıda ise Kalemler, Yeniköy, Sarılar, Hatipler, Gültepe, Çakaldere mevkilerinde yaklaşık 2 bin yapı, yani toplamda 2 bin 300 yapı yangın nedeniyle zarar gördü.

Poyraz etkisini yitirdi, hasar tespit çalışmaları başlatıldı. ‘Sabotaj olabilir mi?’ düşüncesi var.

Kozalaklar patlayarak el bombası etkisi yapıp en az 200 metre öteye gidiyor ve yangını yayıyorlar.

 

Son dakika... Antalya Manavgatta acı bilanço... Alev alev yanarak kül oldu

DUMANDAN BAYILAN ALMANI ORMAN İŞÇİSİ KURTARDI

Yangında yaşlı bir Alman vatandaşı ölümden döndü. Yeniköy mahallesindeki orman yangınında dumandan etkilenip bayılan ve ismi öğrenilemeyen Alman vatandaşının yardımına bölgeye erzak taşıyan Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı orman işçisi Ali Karaoğlan koştu. Yol kenarında baygın yatan Alman vatandaşını gören orman işçisi Ali Karaoğlan (44), ilk müdahaleyi yapıp zehirlenmeye karşın ayran içirdi. Yerleşik Alman’ın ayakkabılarını almadan villasından ayrıldığı, ellerinde ve kafasında yanık izleri olduğu görüldü.

Bölgede görev yapan ekiplere erzak taşıdığını söyleyen orman işçisi Ali Karaoğlan, “Kalemler’de erzak dağıtıyorduk. O esnada dumanın içinden geçtik. Geçtiğimizde Alman vatandaşını dumandan zehirlenmiş bir şekilde yerde yatarken gördük. İlk müdahale için ayran verdik. Bilinci yerine gelince kadar konuştuk ve arabamıza aldık ve 112 ekibi gelince teslim ettik” dedi.

İki çocuk babası Karaoğlan, yaşlı Alman’ın yanan evinden sürünerek o yola geldiğini söyledi. Alman adamın evine girip, başka birisinin olup olmadığına da baktıklarını söyleyen orman işçisi Karaoğlan, “Villasında kimse yoktu ama yanmıştı. Ben ve arkadaşlarım vatandaşlık görevimizi yaptık. Sağlık durumu iyiydi” diye konuştu.

About Editor

Check Also

Marmaris orman yangını son durum bilgileri: Karayolu ulaşıma kapatıldı

Marmaris’ten gelen son dakika haberine göre orman yangını Marmaris-Datça karayoluna yaklaştı. Yangınla yoğun mücadele devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir