Breaking News
Home / Güncel Haberler / Ankara Gümrük Birliği’nin güncellemesini bekliyor

Ankara Gümrük Birliği’nin güncellemesini bekliyor

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, bu ay sonunda yapılacak Avrupa Birliği (AB) zirvesinde Gümrük Birliği’nin güncellenmesine yönelik karar beklediklerini belirterek, “Pandemi sonrası dönemde güncellenmiş bir Gümrük Birliği’nin hem Türkiye’nin hem de diğer Avrupa ülkelerinin toparlanmasına önemli katkıda bulunacak çok ciddi bir alan olduğunu söylüyoruz; buna herkes de katılıyor” dedi.

Meclis’te milletvekillerine bilgi veren Kaymakcı, şunları söyledi: “Aslında bu konu 18 Mart 2016’da AB’yle varılan mutabakatın 6 unsurundan biriydi ve bunun hızlandırılması 2 tarafın kararıyla kabul edilmişti. Ancak, 2016 sonunda özellikle Almanya ve Hollanda’yla yaşanan gerginlikler nedeniyle bu 2 ülke bu işi durdurdu, yavaşlattı. Sonra biz bu 2 ülkeyi ikna ettik; tam ‘Gümrük Birliği güncellemeleri müzakerelerini başlatabiliriz’ derken bu sefer Doğu Akdeniz, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) devreye girdi. Sonra Fransa devreye girdi ve ondan dolayı gecikmeye devam etti. Burada önemli olan şu: Avrupa Komisyonu müzakerelere başlamak için bir yönerge hazırladı.

Bu yönergeyi 27 ülkenin AB Konseyinde onaylaması lazım; bu onayı bir türlü vermiyorlar, olayı siyasileştiriyorlar. Doğu Akdeniz’de gerginlikler azalsın diye muhtemelen haziran sonunda AB Zirvesi kısmi adımlar atabilir. Umarız haziranda müzakerelere başlanmasına dair bir karar çıkabilir.”

About Editor

Check Also

Marmaris orman yangını son durum bilgileri: Karayolu ulaşıma kapatıldı

Marmaris’ten gelen son dakika haberine göre orman yangını Marmaris-Datça karayoluna yaklaştı. Yangınla yoğun mücadele devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir